Jak dobierać kolor wnętrz?

Wymarzona przestrzeń powinna być skrojona do naszych potrzeb i upodobań. Niestety, urządzenie jej to prawdziwa sztuka. Zazwyczaj wątpliwości pojawiają się już na etapie projektowania mieszkania czy domu i dotyczą między innymi wyboru koloru wnętrz.

Na jakie odcienie postawić, aby zawsze były modne, a dodatkowo wprowadzały nas w świetny nastrój? Spieszymy z pomocą! Być może podpowiemy Ci, jaki dobrać kolor wnętrz, a Ty wyciągniesz z tego wpisu garść inspiracji co do aranżacji swojej przestrzeni.

 

Przeznaczenie pomieszczenia ma znaczenie

 

Dokładnie tak! Nie od dziś wiadomo bowiem, że niektóre barwy skutecznie dodają nam energii, inne zaś mają właściwości wyciszające i kojące stres. Aranżując wnętrze, warto wziąć pod uwagę przeznaczenie danego pomieszczenia. W salonie czy kuchni z powodzeniem można bowiem zastosować śmiałe, odważne kolory czerwieni, zieleni czy jaskrawe pomarańcze (wszystko zależy oczywiście od naszych upodobań). Jeśli chodzi jednak o pomieszczenia sypialniane czy takie mające służyć odprężeniu lub drzemkom, warto postawić na stonowane, pastelowe odcienie, które pozwolą na odpoczynek, a swoim nasyceniem nie będą dodatkowo dostarczać kolejnych bodźców.

 

Wielkość wnętrza - czy ma to znaczenie podczas doboru odpowiedniego koloru?

 

Oczywiście! Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale konkretne kolory mogą nam pomóc powiększyć lub optycznie zmniejszyć wnętrze. Ma to znaczenie zarówno w ciasnych przestrzeniach, jak i tych dużych, sprawiających wrażenie zimnych surowych. Wszystko zależy oczywiście od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Dla przykładu, jeśli mamy do czynienia z pomieszczeniem o małych rozmiarach, zastosowanie kolorów takich jak biel, beż czy jasne odcienie szarości mogą nam pomóc w optycznym „dodaniu” nieco powierzchni. Z kolei przy wyborze ciepłych, ale nieco ciemniejszych barw nasz salon bądź kuchnia może zyskać przytulności. Podobne efekty optyczne uzyskamy, stosują także tak zwane kontrasty, czyli połączenia jasnych oraz ciemniejszych kolorów. Jak widać, kolor ma naprawdę wielką moc podczas aranżacji naszego wnętrza!

0
Feed

Zostaw komentarz