Układ funkcjonalny – od czego zacząć urządzanie mieszkania?

Kupiliśmy mieszkanie lub dom. Od czego zacząć jego urządzanie? Większość ludzi myśli o kolorze ścian, podłóg albo kobaltowej kanapie, którą widzieli ostatnio w salonie meblowym. W pierwszej kolejności warto jednak zaplanować układ przestrzenny pod względem funkcjonalnym i
ergonomicznym.

Ideałem byłoby dokładnie przemyśleć układ funkcjonalny jeszcze na etapie budowy domu, przy współpracy projektanta wnętrz i architekta. W przypadku mieszkań w budynkach wielorodzinnych, na początkowym etapie realizacji budynków mamy możliwość wprowadzenia zmian lokatorskich. To najlepszy moment na znalezienie architekta/projektanta wnętrz.


Najważniejszym elementem dobrego projektu domu i mieszkania jest jego dobry, ergonomiczny układ funkcjonalny, przystosowany do jego mieszkańców. Na jego podstawie realizowane są dalsze etapy projektu.


Co wziąć pod uwagę przy planowaniu układu funkcjonalnego?


1. Przede wszystkim zacznij od analizy liczby mieszkańców, tych obecnych i przyszłych (wliczając domowe zwierzaki ) oraz ich potrzeb.

2. Bez względu na to czy to kawalerka, czy większe metrażowo mieszkanie, dzielimy przestrzeń na strefy, np.: wypoczynkowo-dzienną, sypialną, do pracy i kuchenną. W małych mieszkaniach należy dobrze zastanowić się nad układem, funkcjami i ergonomią, tak aby mimo małej powierzchni wycisnąć z niej jak najwięcej miejsca na przechowywanie nie tracąc przestrzeni do życia.

3. Weź pod uwagę codziennie życie. Zastanów się czy wolisz aneks kuchenny w salonie, czy raczej lepszym rozwiązaniem byłoby rozdzielić te dwa pomieszczenia. Może przyjmujesz często gości, masz dużą rodzinę, dzieci i potrzebujesz miejsca na duży stół. A może idealna byłaby wyspa... Może pracujesz w domu i chcesz wygospodarować miejsce na biuro? Preferujesz prysznic czy wannę? Telewizor czy rzutnik? To tylko kila pytań które należy sobie zadać.

4. Zastanów się czy mieszkanie jest rozwojowe. Czasami inwestorzy zmieniają toalety na schowki lub garderoby nie myśląc o tym, że za kilka lat pojawią się np. dzieci. I łazienka, która teraz służyła dwóm osobom będzie oblężona przez kąpiące się pociechy...

5. W przedpokoju bardzo ważne jest miejsce na przechowywanie butów i okryć wierzchnich: szafa lub garderoba. Szafa - must have każdych czterech kątów - szczególnie w holu małego mieszkania powinna się znaleźć na planie dewelopera.

6. Projektując kuchnię warto pamiętać o ciągu roboczym: lodówka - zlewozmywak - płyta elektryczna lub gazowa. Oczywiście, każdy element oddzielony blatem roboczym. Zmywarka - w kawalerce dla 1 góra 2 osób sprawdzi się ta szerokości 45cm. Przy większej liczbie osób zdecydowanie 60cm, szczególnie kiedy dużo gotujesz. Jeśli decydujesz się na zlewozmywak pod oknem, zwróć uwagę czy bateria nie przeszkadzała w jego otwieraniu.

7. Domowe biuro może mieć formę wydzielonej przestrzeni w salonie, czy sypialni jak i osobnego pomieszczenia. Zastanów się nad lokalizacją biurka względem okna oraz drzwi (żeby w miarę możliwości nie siedzieć do nich tyłem). Czy biurko ma stać na środku pokoju czy raczej pod ścianą? Warto również wygospodarować odrobinę miejsca na tablicę inspiracji - szczególnie jeśli pracujesz kreatywnie.

 

Zebrałeś już wszystkie potrzebne Ci informacje? Jeśli tak, to przyszedł czas na realizację kolejnego etapu planowania układu funkcjonalnego Twojego mieszkania. W tym miejscu musisz nie tylko dobrać, ale również precyzyjnie rozplanować lokalizację wyposażenia stałego i ruchomego (meble i sprzęty kuchenne, biały montaż w łazience, meble ruchome: stół, kanapa itp.). Oczywiście często nie będziemy mieć w tym względzie dużego manewru w przypadku mniejszych metraży. Ale i w tych większych dobrze jest je mieć idealnie rozplanowane.


Ogrzewania mieszkania – co z nim zrobić?


Czasami zmiany w układzie funkcjonalnym mieszkania wymagają przesunięcia grzejników. Na przykład w łazience, gdzie zamiast grzejnika nad pralką chcemy umieścić tam suszarkę albo szafkę. Podobnie sytuacja ma się z ogrzewaniem w salonie. Może warto ukryć go za zasłoną albo wymienić na ozdobny? Należy pamiętać, aby nowy grzejnik odpowiadał parametrami temu likwidowanemu.


Instalacja elektryczna – lokalizacja i ilość punktów oświetleniowych.


Jest to jeden z ostatnich etapów projektu. Kiedy już masz gotowy układ pomieszczeń oraz mebli i sprzętów się w nim znajdujących, zabierasz się za rozplanowanie punktów elektrycznych. Mowa tu o lokalizacji gniazdek oraz opraw oświetleniowych. Zastanów się nad oświetleniem ogólnym, miejscowym (np. nad stołem) oraz dekoracyjnym. Pamiętajmy o gniazdkach nie tylko do konkretnych sprzętów, ale też o tych nad blatem roboczym w kuchni. Czy lampki w sypialni postawisz na stolikach nocnych, czy zdecydujesz się na kinkiety? Pamiętaj, że lepiej jest mieć o jedno gniazdko za dużo niż o jedno za mało... :)


A kiedy masz już idealny układ funkcjonalny mieszkania czy domu możesz skupić się na tej „przyjemniejszej” części jego urządzania. I pamiętaj, żeby nie wciskać na siłę kanapy 2,5m, jeśli z Twojego planu wynika, że w salonie zmieści się tylko 2 metrowa, bo to pociągnie za sobą dalsze konsekwencje i cały układ będzie trzeba robić od nowa...

0
Feed

Zostaw komentarz